مرکز آموزش
مراحل ثبت دامنه آی آر
ارسال شده توسط S. Razavi on 25 June 2016 12:49 PM
ایرنیک به آدرس www.nic.ir مرکز ثبت دامنه های .ir و وابسته به پژوهشگاه دانشهای بنیادی در ایران است. شناسه ایرنیک اطلاعات مالکیت دامین و دسترسی به تنظیمات دامین را مشخص میکند. اشخاص حقیقی و یا حقوقی بایست شناسه های مختلف متناسب با مالکیت و نام دامین مورد نظر ثبت نمایند تا با آن شناسه بتوان دامین ثبت نمود. اطلاعات تکمیلی انواع شناسه در صفحه ثبت نام در سایت ایرنیک ذکر شده است.
 
لطفا دقت کنید تمامی مراحل سفارش ثبت/تمدید دامین تنها بایست در سایت وب رمز انجام شود تا قیمتهای وب رمز در سفارش شما اعمال شود. لذا در سایت ایرنیک شما تنها ثبت نام می کنید به این دلیل که جهت ثبت دامنه های .ir شما نیاز به شناسه ایرنیک (نیک هندل) دارید. شناسه ایرنیک با ثبت نام در سایت www.nic.ir برای شما ایجاد میشود. پس از ثبت نام در سایت ایرنیک برای شناسه خود بایست دسترسی ایجاد نمایید تا امکان ثبت دامین از طریق نمایندگان از جمله وب رمز را داشته باشید. با یک بار ایجاد و تنظیم شناسه شما قادر خواهید بود در هر زمان به هر تعداد دامین جدید آی.آر سفارش داده و ثبت نمایید. این مراحل به تفصیل در زیر ذکر شده لطفا پس از مطالعه کامل و با دقت انجام دهید.
 
توضیح مهم: تنظیم دسترسی شناسه ایرنیک به چه معناست و چرا بایست حتما انجام شود؟
با تنظیم دسترسی شناسه ایرنیک مطابق با مرحله ۲ که در زیر آمده؛ دارنده شناسه (شما) به خود و شناسه های آشنا و نمایندگان (مثل وب رمز) اجازه می دهد که شناسه ایرنیک او را به عنوان رابط های صاحب امتیاز(مالکیت)، اداری،  فنی و مالی برای دومین درخواست شده تنظیم کنند. بیان ساده تر اینست که شما با این تنظیمات به نمایندگان ایرنیک از جمله وب رمز اجازه می دهید که مالکیت دامین مورد تقاضا را به نام شناسه شما ثبت کنند. به طور معمول و بدون این تنظیمات هیچکس از جمله وب رمز امکان ثبت دومین با مالکیت شما را نخواهد داشت.

جهت ثبت دامنه آی آر جدید:
  • دامین را برای خود یا دیگری ثبت میکنید که نیاز به ایجاد شناسه ایرنیک جدید دارید؟ (انجام مراحل ۱ و ۲ در زیر)
  • دامین را برای خود یا دیگری ثبت میکنید و در سایت ایرنیک شناسه کاربری معتبر دارید؟ (انجام مرحله ۲ در زیر)

۱- ایجاد شناسه جدید در سایت ایرنیک
به لینک ساخت شناسه در سایت ایرنیک مراجعه کرده و با توجه به توضیحات مربوط به هرکدام از شناسه ها و پسوندها، شناسه مورد نظر را انتخاب کنید.

(شناسه محدود که در لیست ایرنیک برای ثبت نام موجود است نمیتواند مالک دامین باشد؛ لذا شناسه مناسب از نوع دیگری بسته به پسوند مورد نظرتان ایجاد کنید)

لازم است فرم را با اطلاعات صحیح و کامل تکمیل کنید.(تمامی اطلاعات وارد شده بطور دقیق در مرکز ایرنیک چک میشود و در صورت وارد کردن اطلاعات نادرست؛ شناسه شما تایید نخواهد شد)

در هنگام تکمیل فرم مربوطه و در انتهای فرم گزینه "آزاد برای نمایندگان فروش" را فعال کنید.

۲- تنظیم دسترسی های شناسه ایرنیک
به سایت ایرنیک در آدرس www.nic.ir با شناسه خود وارد شوید.
پس از ورود به سایت ایرنیک به لینک https://www.nic.ir/Manage_Authorized_Relations یا از منوی شناسه، مشخصه های شناسه، مدیریت رابط های مجازی بروید و تنظیمات مشخصه های شناسه را مطابق تصویر زیر اعمال نمایید.

۳- به فرم سفارش وب رمز رفته و مراحل سفارش دامنه جدید را از سایت وب رمز انجام بدهید.

دقت کنید؛ طبق شرایط جدید ایرنیک؛ رزرو دامنه تنها پس از پرداخت دامنه صورت میگیرد و ضمنا ثبت کامل دامنه منوط به تایید دامنه توسط کارشناس مرکز ثبت بصورت چشمی و پس از پرداخت هزینه دامنه است. در صورت عدم تایید دامنه انتخابی شما توسط ایرنیک؛ هزینه آن به حساب کاربری شما در سایت وب رمز برگشت داده خواهد شد که از آن میتوانید در پرداخت سفارشات دیگر استفاده نمایید. (برای بازپرداخت وجه به ناحیه کاربری میبایست طبق این راهنما درخواست به بخش فروش وب رمز ارسال کنید و نام دامین را نیز در آن ذکر کنید.)
 
(307 رای ها)
این مطلب آموزنده بود
این مطلب آموزنده نبود

نظرات (6)
majid motamedhosseiny
13 October 2011 09:15 PM
www.leopard.co.ir
Razavi
04 April 2012 01:48 PM
برای ثبت دامنه های آی آر با پسوند زیر، لازم است حتما شناسه کاربری مخصوص شرکت ها و موسسات برای خود بسازید. همچنین تایید و ثبت کامل دامنه با این پسوندها، منوط به ارسال کپی روزنامه رسمی شرکت شما به ایمیل مرکز ثبت دامنه است.
ثبت دامنه .co.ir
ایمیل مرکز ثبت دامنه های آی آر: info@nic.ir

عليرضا
12 March 2012 05:09 PM
من يك دامنه خريداري كردم براي ثبت اين دامنه به سيت nic .ir مراجعه كرم و مي خواستم يك شناسه بسازم ولي هر چي كليك ميكنم باز نمي شود با اپراتور سايت هم ارتباط بر قرار كردم اما جواب واضحي ندادن .
حسین
16 March 2012 01:46 PM
برای هر مورد که باید ثبت کنیم یک مثال بگذارید عالی میشه
پشتیبانی وب رمز
04 April 2012 12:38 PM
تنها موردیکه باید مورد توجه قرار گیرد، تنظیم رابط های دامنه است که در سایت مرکز ثبت دامنه های آی آر باید انجام شود.
Razavi
04 April 2012 12:47 PM
سلام، برای ساخت شناسه کاربری به لینک زیر مراجعه کنید. در صورت عدم باز شدن لینک و سایت مربوطه در زمان دیگری مجدد اقدام نمایید.
https://www.nic.ir/Create_New_Handle
ضمنا سایت مرکز ثبت دامنه های آی آر در ساعات محدودی پاسخگوی تلفنی و یا آنلاین در طول روز می باشد. برای اطلاع بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
https://www.nic.ir/Contact
Help Desk Software by Kayako support.webramz.com/index.php?